Vyhledávaní
12.7. 2023 | Lukáš Srnec

Liší se správný tlak v zimních pneumatikách a letních pneumatikách?

Liší se správný tlak v zimních pneumatikách a letních pneumatikách?
Možná vás někdy napadlo, jestli se nějak liší správná hodnota tlaku v letních a zimních pneumatikách. Dnes se na tuto problematiku podíváme zblízka. Dozvíte se, kde na autě najdete předepsaný tlak a jak správně měřit tlak v pneumatikách.

Měření tlaku v pneumatikách

Tlak v pneumatikách je nutné měřit minimálně jednou měsíčně. Pokud máte auto vybavené permanentním měřením tlaku v pneu TPMS, máte napůl vyhráno. Předepsaný tlak v zimních pneumatikách i tlak v letních pneumatikách udává výrobce vozidla. Nejlepší je hustit letní pneuzimní pneumatiky na předepsaný tlak, který uvádí výrobce.

Kde najdu správný tlak v pneumatikách?

Vhodný tlak v pneu pro bezproblémovou jizdu se liší pro každý vůz. Jaký tlak udržovat v pneumatikách najdete na štítku na víčku nádrže, nebo na sloupku dveří u řidiče. A podobná tabulka je také v uživatelské příručce vozu.

tabulka hustění pneumatik

Správný tlak v pneu je důležitý z důvodu bezpečné jízdy. Podhuštěné pneu ztrácí přilnavost. To stejné platí i pro přehuštěnou pneumatiku, proto je důležitá pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách. 

Je nutné měřit pneu jinak v zimě a v létě?

Tlak v pneumatikách se mění v závislosti na teplotě okolního vzduchu. Pneu byste měli měřit před jízdou „za studena“.  Pro kontrolu je ideální teplota kolem 20 °C. Čím je vzduch v pneumatice chladnější, tím je tlak nižší. 

Při každém ochlazení o 10 °C klesá tlak v pneumatice až o 10 kPa (0,1 bar). Takže pokud je v garáži 20 °C a venku je -10 °C, tak po vyjetí a vyrovnání teplot dojde k poklesu tlaku o zhruba 30 kPa (0,3 bar).

jak změřit tlak v pneumatikách

Tlak můžete kontrolovat na čerpacích stanicích, v odborném servisu nebo si pořiďte tlakoměr do auta. V létě musíte počítat s tím, že se letní pneumatiky při jízdě díky horkému počasí i povrchu rychleji zahřívají, proto je raději zkontrolujte ještě před odjezdem.

Dále by vás mohlo zajímat: