Vyhledávaní
15.2. 2023

Kdy začíná a končí povinnost zimních pneumatik v ČR?

Kdy začíná a končí povinnost zimních pneumatik v ČR?
Mnoho řidičů zapomíná na povinnost zimních pneu a nechává výměnu na poslední chvíli. Buďte připraveni a nenechte se zaskočit sněhem nebo silniční kontrolou. Podívejte se, od kdy do kdy jsou povinné zimní pneumatiky.

Kdy musím mít zimní pneumatiky?

Zákon o provozu na pozemních komunikacích ukládá povinnost mít na motorovém vozidle obuté zimní pneumatiky v době od 1. listopadu do 31. března

Datum, od kdy nazout zimní pneumatiky, platí v případě, že na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

zimní výbava

Na některých úsecích je značkou zimní výbava přikázáno bezpodmínečné použití zimních pneumatik v tomto období, a to bez ohledu na počasí nebo stav vozovky. Tato značka je však v praxi často doplněna dodatkovou tabulkou, která ukládá přesné rozmezí, ve kterém značka platí. V době, kdy jsou zimní pneu povinné, je musí mít vozidla (do 3 500 kg), obuté na všech kolech.

Kdy měnit zimní pneu za letní?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Pravdou je, že při jízdě na suché silnici dostávají zimní pneumatiky docela zabrat. Na druhou stranu už se několikrát stalo, že v horách napadla nečekaná sněhová nadílka i koncem března.

Především obyvatelům podhorských oblastí tedy doporučujeme kromě zákonné lhůty 31. března sledovat i dlouhodobou předpověď počasí. Obecně se doporučuje přezout zpět na letní pneu až ve chvíli, kdy se teploty delší dobu pohybují nad 7°C.

Nezapomínejte na cestu do zahraničí

V různých státech Evropy platí často odlišná pravidla od těch českých. Informujte se proto před cestou do zahraničí včas.

Dále by Vás mohlo zajímat: