Vyhledávaní
16.2. 2023

Jaká je minimální výška dezénu u nákladních pneumatik?

Jaká je minimální výška dezénu u nákladních pneumatik?
Nemáte už náhodou na své nákladní flotile sjeté pneumatiky? Přečtěte si, jaká je minimální hloubka dezénu u nákladních pneu v ČR a vyhněte se nebezpečným situacím i pokutám. 

Minimální hloubka dezénu a nákladní automobil

Nákladní automobily v ČR obvykle nepřezouvají letní a zimní pneumatiky, ale jezdí na celoročních pneu s označením M+S. Přesto se však liší minimální hloubka dezénu u nákladních vozidel podle ročního období.

Minimální hloubka dezénu pneumatik nákladních automobilů

Nákladní pneumatiky v létě musí mít hloubku dezénu minimálně 1,6 mm.

Hloubka dezénu zimních pneumatik nákladních vozidel

V zimě je u vozidel nad 3,5 tuny minimální hloubka dezénu 6 mm (na hnané nápravy), více o této problematice najdete v Zákoně o provozu na pozemních komunikacích (§ 40a Provoz vozidel v zimním období).

hloubka dezénu nákladní pneu

Pokud při policejní kontrole nebudete mít vyhovující pneumatiky, můžete dostat pokutu až 10 000 Kč a zákaz řízení až na 1 rok.

Co vám hrozí při sjetých nákladních pneumatikách?

V případě, že se hloubka dezénu pneumatik nákladních vozidel blíží zákonnému limitu, nebo ho dokonce už nesplňuje, dochází k prodloužení brzdné dráhy a značně se zvyšuje riziko aquaplaningu.

Pokud se vám stane nehoda na pneumatikách s nevyhovujícím dezénem, může vám pojišťovna odmítnout poskytnutí pojistného plnění a to i v případě, že nejste viníkem nehody.

Mějte také na paměti, že nehoda kamionu mívá obvykle mnohem horší následky než nehoda osobního vozu. Jezděte proto na správných nákladních pneumatikách a kontrolujte pravidelně výšku dezénu.

Jak změřit výšku dezénu u nákladních pneu?

Jednoduchou možností, jak změřit hloubku dezénu nákladní pneumatiky je pořídit si hloubkoměr, kterým hloubku dezénu jednoduše změříte. Změřit dezén nákladní pneumatiky není nic složitého a vlastně se neliší měření dezénu osobní pneu. Přesný postup najdete v článku, který pojednává o tom, jak změřit dezén pneumatiky.

Dále by vás mohlo zajímat: