Vyhledávaní
22.8. 2023 | Lukáš Srnec

Jak vybrat pneumatiky na skútr?

Jak vybrat pneumatiky na skútr?

Také si kladete si otázku, jaké pneu na skútr vybrat? Na trhu je v současné době široká nabídka pneumatik na skútr a každé jsou trochu jiné. Pomůžeme vám proto vybrat ty pravé.

Podívejte se do techničáku

V první řadě se výběr pneu na skútr musí řídit parametry v technickém průkazu. Jsou to údaje které Vám budou kontrolovat na STK, policisté, nebo také pojišťovna při případné nehodě. Proto jednoznačně doporučujeme dodržet tyto hodnoty a nenasazovat na motocykl pouze předepsaný rozměr.

Jaký je rozdíl mezi levnější a dražší pneumatikou na skútr?

Obecně lze říci , že renomovaní výrobci používají nejmodernější technologie a směsi. Pokud rádi na skútru řežete zatáčky, určitě zvolte značkové pneumatiky na skútr. Jejich přilnavost a ovladatelnost je to, co hledáte. 

Nezapomeňte i na dostatečnou výšku dezénu pneu, vyhláška sice u skútru do 50 cm³ hovoří o minimální hloubce dezénu 1 mm, jinak 1,6 mm. Ale vyměňte pneumatiky dříve, protože např. při jízdě na mokru je důležité mít dostatečnou výšku dezénu, proto 2 mm dezén je již dle nás k úvaze zda pneu nevyměnit.

Jaká je minimální výška dezénu u motocyklu?

Vyhláškou je minimální výška dezénu u motocyklu na 1,6 mm, ale je rozumné brát tuto výšku za opravdu minimální. Obzvlášť na vodě je hloubka dezénu pro motocykl rozhodující. Pro skútry a motocykly do 50 cm³  to 1,0 mm.

Co říká o výšce dezénu zákon?

Vyhláška u motocyklu hovoří takto – MDČR: Činná plocha pláště pneumatiky v provozu musí mít po celém obvodu a celé šíři vrchního běhounu jasně viditelný dezén s hloubkou hlavních dezénových drážek, nebo zářezů u mopedů nejméně 1,0 mm a u vozidel ostatních kategorií nejméně 1,6 mm. (vyhláška č. 341/2002 Sb. § 21 odst. (5) ve znění změn a doplňků) U pneumatik pro osobní automobily kategorie M1 se hlavními dezénovými drážkami rozumějí drážky opatřené indikátory opotřebení TWI (vyhláška č. 283/2009 Sb. § 21 odst. (5)).
Moped je v jazyce zákonodárců toto: Motocykl s konstrukční rychlostí nepřevyšující 50 km.h-1 a objemu válců do 50 cm3.

Huštění pneumatik na skútr

Stejně jako na každé jiné motorce, tak i na skútru je dobré zkontrolovat stav pneumatik před jízdou. Dejte si pozor nejen na výšku dezénu a případné deformace, ale zkontrolujte také tlak pneu skútru. Doporučujeme vždy dodržet rozměr pneu a tlak předepsaný výrobcem motocyklu. Ani ty nejlepší pneu na skútr totiž nebudou správně fungovat v případě, že budou podhuštěné. 

Včasná výměna pneu na skútru

Pokud se vzorek vašich pneumatik blíží k limitní hranici 1 mm, nastává čas koupit nové pneumatiky na skútr.

Zimní pneu na skútr

Popularita skútrů v našem regionu stále narůstá z roku na rok a s globálním oteplováním přibývá i lidí, kteří skútr využívají po celý rok. Výrobci pneumatik jsou si toho dobře vědomi, a proto rozšiřují svůj výběr nejen o zimní pneumatiky na skútr, které jsou vhodné pro provoz ve chladnějším počasí a poradí si i na sněhu. Mezi oblíbené zimní pneu na skútr patří například Michelin City Grip Winter a MC-32 Win Scoot.

Dále by vás mohlo zajímat: