Vyhledávaní
26.4. 2023 | Lukáš Srnec

Jak skladovat pneumatiky?

Jak skladovat pneumatiky?
Víte, že správným skladováním prodloužíte životnost svým pneumatikám? Prohlédněte si tipy pro správné uskladnění pneumatik.

Skladujete pneumatiky správně?

Pokud nevlastníte pouze celoroční pneumatiky, ale střídáte letní pneu a zimní pneumatiky, určitě jste už řešili otázku, kam a jak pneumatiky uskladnit. A dnes si ověříte, jestli jste to do teď dělali správně, nebo máte prostor pro zlepšení.

Než pneumatiky uskladníte

Před samotným uskladněním kol je potřeba z pneumatik odstranit nečistoty, kamínky a štěrk. Je dobré označit si, na jaké pozici byla pneumatika namontována (LZ = levá zadní, podobně PZ, LP, PP).

Pneumatiky skladujte na suchém, chladném a tmavém místě, kde není průvan. Při nesplnění těchto podmínek bude pneumatika stárnout rychleji a její životnost se zkrátí. To se nejčastěji projeví tak, že na povrchu pneumatiky se objeví drobné trhliny.

Skladovaná pneumatika nesmí přijít do styku s produkty ropného původu. Mezi ně patří olej, jiná mazadla, pohonné hmoty apod. Tyto látky zbavují pneumatiky jejích elastických vlastností.

Nezapomeňte, že kola včetně disků je potřeba uskladnit jinak, než pneu bez disků.

Skladování pneumatik na discích

Pneu včetně disků se skladují poskládané na sobě nebo zavěšené. Ke skladování pneu s disky můžete také použít stojan na pneumatiky.

skladovani-pneu-na-rafku.jpg
Skladování pneumatik bez disků

Pneu bez disků se naopak skladují postavené vedle sebe. Navíc se doporučuje alespoň 1x za 14 dní pneumatiky pootočit, aby nedocházelo k deformacím.

skladovani-pneu-bez-rafku.jpg
 

Dále by vás mohlo zajímat: