Vyhledávaní
26.4. 2023 | Lukáš Srnec

Jak připravit motorku na sezónu?

Jak připravit motorku na sezónu?
Jaro je tu, teploty pomalu, ale jistě stoupají a motorkáři se těší, až vyjedou na svých jednostopých miláčcích. Přečtěte si, jak na jarní údržbu motorky.

Pravidelná kontrola a výměna oleje je základ

Úržba motorky se rozhodně neobejde bez důkladné péče o pohonné ústrojí motocyklu. Důležité je dodržovat servisní intervaly výměny oleje a olejových filtrů. Olej do motorky je nejlepší měnit před zimou, aby se nečistoty z něj neusazovaly v motoru. Jaký olej do motorky nalít naleznete v servisní knížce vašeho stroje.

Kontrola-oleje-motoj.jpg

Před první jarní vyjížďkou raději zkontrolujte hladinu oleje, pokud jste jej nechali v motoru i během zimní pauzy. Měla by kopírovat horní rysku. Zkontrolujte také, že je v pořádku vzduchový filtr, hrozí u něj zanesení. Případně ho vyčistěte, hodně zanesený filtr raději nahraďte novým.

Nabijte baterii

Motocykl nejspíš ani nenastartujete, nemáte-li v pořádku baterii. Nejlepším způsobem, jak zajistit, aby zimní pauzu v pořádku přečkala, je uložit ji na přiměřeně teplém místě. Hodit se vám může také nabíječka baterie na motorku. Před tím, než baterku znovu namontujete, nezapomeňte pečlivě očistit kontakty.

Zkontrolujte stav pneumatik

Kromě sjetého vzorku moto pneumatik bývá také problémem jejich nízký tlak, bude je pravděpodobně nutné dofouknout na výrobcem předepsanou úroveň. Podhuštěné pneumatiky na motorku mohou v zatáčkách „plavat“ a stroj je celkově hůře ovladatelný. 

Naopak pneumatika s příliš velkým tlakem méně tlumí nerovnost, takže pocítíte každou nerovnost. Navíc se zmenší styčná plocha pneumatiky s vozovkou a zvětšuje se riziko smyku. Předepsaný tlak pneumatik na motorku najdete v její servisní knížce. S postupujícím stářím pneumatik na motorku zkontrolujte také, zda se na pláštích nevyskytují praskliny. Ty se mohou objevit hlavně u starších pneumatik.

Pozor na sjeté brzdové destičky

Brzdy na motorku obsahují několik důležitých částí, které je třeba zkontrolovat. U brzdových destiček zkontrolujte, zda nejsou příliš sjeté. Obložení by mělo být silné minimálně 1 mm, v opačném případě destičky raději vyměňte. Brzdové kotouče odmastěte, doplňte brzdovou kapalinu a odvzdušněte brzdový systém. Doporučujeme pořídit kvalitní brzdové destičky na motorku a brzdové kotouče.

Technicky méně zdatní motorkáři by pro výměnu destiček raději měli navštívit prověřený servis, kde vám destičky odborně namontují a prověří i celkový technický stav brzd a celé motorky. Je např. dobré zkontrolovat, zda na místech spojů hadic chladícího okruhu či spoje v brzdovém systému nedochází k úniku nějaké z provozních kapalin.

Zvláštní péči si zaslouží i řetěz

Řetěz důkladně očistěte a naneste olej na řetěz motorky. K čištění je vhodné použít speciální čistič na řetězy, nikoli benzín nebo ředidlo. Vyhněte se použití drátěného kartáče. K mazání použijte speciální olej na mazání řetězu motorky.

pece-o-retez-na-motorce.jpg

Řetěz by také neměl být příliš napnutý, ale ani vytahaný. Doporučovanou míru průvěsu najdete v příručce k motorce. Pokud se zdá příliš volný, raději jej vyměňte. U tlumičů pak stačí překontrolovat jejich těsnost.

Nepodceňujte ani péči o oblečení

S předsezónní přípravou motorky nezapomeňte také na očistu a péči o helmu, motorkářské oblečení a obuv. Je třeba vše důkladně očistit od hmyzu a dalších špíny. Kožené oblečení po vysušení naimpregnujte, textil rovněž ošetřete speciálním přípravkem na textil. Během sezony pak tuto proceduru ideálně několikrát zopakujte, prodloužíte tak životnost výbavy na motorku.

Nemáte garáž? V zimě ochranu poskytne i plachta na motorku

Nemáte garáž a musíte svůj stroj parkovat venku? Dobře vám poslouží i ochranná plachta na motorku. Kvalitní plachta se snadno i sundává a vašemu motocyklu zajistí ochranu nejen před deštěm, sněhem a kroupami, ale také prachem, UV zářením či ptačími výkaly.

Zkrátka jde o šikovnou mobilní garáž, kterou snadno upevníte pomocí všité gumy nebo provazu, takže odolá i větru. V případě, že chcete stupeň ochrany motocyklu ještě zvýšit, můžete aplikovat rovněž speciální ochranné přípravky.

Po zimní pauze nejezděte „hranu“

Váš motocykl je nyní připravený k jízdě. Při první jarní projížďce však rozhodně nepřeceňujte své síly. Přece jen je to již několik měsíců, co jste na motorce seděli naposledy. A delší pauza se na řidičských schopnostech podepíše i u zkušenějšího motorkáře. Navíc po zimě na vás na silnicích číhá i více nových nástrah. Mráz vytvořil nové díry a na silnici mohl zůstat písek a štěrk.

Pokud jste dodrželi vše, co jsme v článku zmínili, můžete si v klidu užít krásnou motorkářskou sezónu. Přejeme Vám spoustu krásných výletů bez nehod!