Vyhledávaní
12.7. 2023 | Lukáš Srnec

Jak měřit výšku dezénu pneumatik?

Jak měřit výšku dezénu pneumatik?
Mezi povinnosti řidiče patří jezdit na pneumatikách s předepsanou minimální výškou dezénu. To je důležité pro bezpečnou jízdu a policie vás za nesplnění této podmínky může pokutovat. Naučte se měřit výšku dezénu a vyhněte se pokutám a nehodám.

Minimální výška dezénu letních pneumatik

Obecně platí, že minimální povolená výška dezénu v ČR pro letní pneumatiky je 1,6 milimetru. Odborníci však doporučují již u cca 2 mm řešit výměnu za nové pneu. Obzvlášť z důvodu rizika vzniku aquaplaningu.

Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik

Minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky je v ČR 4 mm. Výrobní hloubka dezénu nové zimní pneumatiky je 9 až 10 mm, takže máte 4 až 5 mm materiálu na ojetí.

Minimální hloubka dezénu celoročních pneumatik

Nové celoroční pneumatiky mají většinou vzorek v rozmezí od 8 do 9 mm, v zimě pro ně sice platí také 4 mm, ale v létě je můžete s čistým svědomím „dojet“ až do hraničních 1,6 mm.

Jak se k hloubce pneumatik staví zákon?

Zákonných je 1,6 mm je opravdu limitní hodnota výšky dezénu. Za nedodržení minimální hloubky dezénu letních či zimních pneumatik vám hrozí pokuta až 10 000 Kč a zákaz řízení až na 1 rok.

Jak změřit hloubku dezénu pneumatiky?

Pro správné měření hloubky dezénu zastavte auto na rovině a vytočte přední kola pro pohodlný přístup. Je jasné, že na měření hloubky dezénu je potřeba měřič hloubky dezénu pneumatik, zkráceně hloubkoměr

Kde se měří hloubka dezénu?

Ptáte se, kde měřit hloubku dezénu pneumatiky? Hloubkoměr přiložte k podélné drážce ve vzdálenosti asi 4 cm od bočního pláště.
 

mereni-vysky-dezenu.jpgHloubkoměr je malý a cenově dostupný nástroj, který koupíte v každém autoservisu, pneuservisu, hobby marketu, ale i u benzinové pumpy a měření dezénu pneumatik zvládne opravdu každý.

Co když zrovna nemám hloubkoměr po ruce?

Výšku dezénu vám odborně změří také v každém pneuservisu či autoservisu, kde vám v případě limitních hodnot zvážit výměnu pneumatik. Při té příležitosti můžete také nechat zkontrolovat geometrii kol laserem.

Nápověda integrovaná přímo v pneumatice

Výrobci pneumatik umisťují do dezénu po celém obvodu zv. indikátory opotřebení. Místo indikátoru opotřebení je označeno značkou na boku pneumatiky, obvykle logo s písmeny TWI, což znamená Tread Wear Indicator, tedy signalizace opotřebení.

Indikátor ukazuje minimální hloubku dezénu u dané pneumatiky. Je umístěn v dezénu pneumatik a bývá hlouběji než je povrch pneumatiky. Ve chvíli, kdy indikátor splyne s povrchem pneumatiky, tak pneumatika neplní zákonný limit a je nutné ji vyměnit.

V případě zimních pneumatik má tento indikátor velmi často symbol vločky. A na pneumatikách určitých značek lze najít také přímo číselný údaj v milimetrech. U těchto pneumatik je vyražena stupnice čísel, které postupujícím opotřebením mizí. Tento způsob je obvyklý např. u pneu značky Nokian Tyres.