Vyhledávaní
15.2. 2023

Historie a přínos bezdušové pneumatiky

Historie a přínos bezdušové pneumatiky
Jedním z největších milníků automobilové historie byl před mnoha lety přechod z dřevěných a kovových kol na pneumatiky z gumy a náslédný objev bezdušové pneu. Volba správných pneumatik může zachránit nejen cenné desetiny na trati, ale i životy na silnicích!

Větší rychlost jízdy si vyžádala inovaci: od dřeva ke kaučuku

Jakmile tažné vozy začaly nahrazovat automobily, začala docházelo k postupnému zvyšování rychlosti jízdy. Kola ze dřeva tak už nebyla schopná dodat dostatečnou odolnost ani komfort jízdy. Najednou bylo totiž potřeba tlumit podstatně větší množství energie a vibrací.

První pneumatiky vznikly díky dětské hře

Při vyztužení kol železnou ani ocelovou vrstvou k valnému zlepšení komfortu nedošlo. Prvním, kdo vyrobil pneu vzdáleně připomínající dnešní pneumatiky, byl John Boyd Dunlop v roce 1888. Chtěl tehdy usnadnit jízdu na tříkolce. Rozstříhal svou gumovou zástěru na pruhy a slepil z nich jakousi duši, kterou následně přilepil na dřevěná kola. Tříkolka rázem jela rychleji a plynuleji.

John Boyd Dunlop

Pneumatiky s duší měly své mouchy

Dunlop následně svůj vynález zdokonalil a nechal si ho patentovat. První pneumatiky tedy ještě měly uvnitř duši. Pneumatiky s duší fungovaly poměrně spolehlivě, ale duše byly náchylné na defekt. Materiál duší se sice postupně zdokonaloval, ale problém s defektem zůstával poměrně častý.

Vznik a vývoj bezdušových pneumatik

Opravdu první bezdušové pneumatiky z dílny BF Googrich přišly na svět mnohem později, konkrétně roku 1947. Jejich hlavní předností byla mnohem větší odolnost proti proražení.

Bezdusove-pneu-BF-Goodrich.jpg

Díky odolnému vnějšímu plášti dnešní bezdušové pneumatiky lépe odolají nástrahám, jako jsou výmoly, patníky, ale i střepy a hřebíky. Možná se vám stalo, že jste ujeli desítky kilometrů, než zjistili, že máte v jedné z pneumatik zaražený hřebík. Ve většině případů jde navíc poté pneumatika opravit. Roli zde hraje místo a velikost defektu.

Jak poznat bezdušové pneumatiky?

Bezdušová pneumatika je označena písmeny TL (pneu tubeless). V dnešním segmentu osobních pneumatik jsou však bezdušové vlastně všechny, takže se žádné speciální označení bezdušové pneumatiky často ani nepoužívá.

bezdušové pneumatiky

Hlavní výhoda tubeless pneu

Když už zmiňujeme defekt pneumatiky, výhoda bezdušových pneu je právě ta, že jsou odolnější vůči proražení. A když už ji náhodou píchnete, tak i přes defekt většinou dojedete do vaší cílové destinace. Pneumatika s duší by se vám vyfoukla téměř okamžitě. Však to možná znáte z jízdního kola, kde se pneumatiky s duší používají dodnes. I zde se však začínají postupně uplatňovat tzv. bezdušáky.

Monitor tlaku v pneumatikách a runflat pneumatiky 

Navíc dnes máme vymoženosti jako monitorování tlaku v pneumatikách, kdy vás samotné auto upozorní na ucházející kolo a run-flat pneumatiky, díky kterým můžeme omezenou rychlostí ujet ještě 80 km i v případě defektu.

Dále by vás mohlo zajímat: